Začiatok éry Goríl na Slovensku

Autor: Miloš Grúň | 17.2.2012 o 11:45 | Karma článku: 9,87 | Prečítané:  877x

Po nežnej revolúcii vtedajší politickí predstavitelia a vláda vymysleli zaujímavú akciu, ktorej dali názov „Kupónová privatizácia". Táto akcia sľubovala všetkým občanom Slovenska rovnaké štartovacie podmienky na rozdelenie bývalého socialistického majetku štátu. Prostredníctvom nákupu Kupónovej knižky za 1 000 Sk mohol každý občan investovať svoje peniaze do akcií ponúknutých štátnych podnikov a inštitúcií. Dobre si pamätám na tie dlhočizné rady občanov pred pobočkami Slovenskej pošty, kde sa knižky predávali a na debatu ľudí, do ktorých akcií najlepšie investujú svoje peniaze, s tým, že si podstatne vylepšia svoju finančnú situáciu.

Čas však ukázal, že prevažná väčšina občanov nemala až také veľké šťastie. Niektorí ľudia vymenili svoje kupónové knižky za aušusové  mikrovlnky, prípadne za inú lacnú hitovú elektroniku, iní zas predali svoje akcie sa smiešne ceny, alebo dostávali dividendy rovnajúce sa almužne. Boli však aj takí, ktorí kupónové knižky dali do správy finančným inštitúciám a bankám s presvedčením, že po čase sa ich vložené investície zhodnotia.

Mali  však smolu. Po čase ich akcie „vraj" majú nulovú hodnotu a sú preto nepredajné ?!. Ba čo viac, ak ich do určitého času neprevedú na Fond národného majetku, budú za ne každoročne platiť štátu poplatky!  Skrátka, niekto má smolu.

Veľmi by ma však zaujímalo, kto pred dvadsiatimi rokmi spomínané kupónové knižky a akcie nakupoval od občanov, ale hlavne odkiaľ mal na to peniaze?  Veď sme mali rovnakú štartovaciu čiaru.  Mám taký dojem, že už vtedy sa začali na Slovensku objavovať hniezda mladých goriliek. Slovenská politická klíma im vyhovovala, bolo tu dostatok banánov - a strašne moc dôverčivých a dobrých ľudí, ktorí by zvieratám neublížili. A tak, po čase gorily priberali nielen na hmotnosti, veľkosti majetku, ale aj  na politickej imunite. Kým sme na to prišli, už nič neostáva, len si neustále uťahovať opasky !

Z toho vyplýva, že éra goríl na Slovensku sa nedatuje od roku 2006, ale už dávno predtým a to krátko po nežnej revolúcii. Neviem, prečo sme my čestní a pracovití občania tohto štátu už dávno predtým spomínané nenažraté gorily zo Slovenska nevyhnali, čo by bolo veľmi prospelo k našej súčasnej  prosperite vo všetkých sférach života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?